TECHNOLOGIE

Jak rozpoznać dobry materiał?

6 czerwca 2016

Jak rozpoznać dobry jakościowo materiał? To pytanie zadaje sobie każdy świadomy konsument. Czym powinniśmy kierować się przy kupowaniu ubrań? Jak rozszyfrować skład na metce? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Najczęściej rozpoznajemy dobry jakościowo materiał za pomocą dotyku. Nie potrafimy wtedy konkretnie zdefiniować, dlaczego dana tkanina nam odpowiada, ale już wtedy możemy wyczuć, czy ubranie nie zniszczy się po kilku praniach. Robiąc zakupy online nie możemy skorzystać z metody „na dotyk”. Czym powinniśmy się wówczas kierować? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na podany skład i cenę produktu.

Najgorszą sławą wśród tkanin cieszy się akryl. Jest to materiał, który bardzo szybko się mechaci i wyciera. Akrylowe sweterki nigdy nie są specjalnie trwałe. Polecamy kupować swetry wełniane. Sweterek powinien mieć jak największy procent wełny (zwróć uwagę na podany skład). Nawet jeśli będzie cienki, świetnie ochroni naszą skórę podczas mrozów! Dobrą renomą cieszą się również swetry kaszmirowe – jakość takiego materiału jest świetna, ale cena niestety może odstraszać. Materiałem godnym polecenia jest również bawełna. Ubrania bawełniane są miękkie w dotyku, dzięki czemu dobrze się noszą. W sezonie letnim prym wiodą ubrania wykonane z lnu oraz koronki.

Krótka charakterystyka najczęściej występujących materiałów w branży odzieżowej:

 • Adamaszek – tkanina żakardowa, wytwarzana z jedwabiu naturalnego albo sztucznego, zwykle jednobarwna, z wzorem matowym na błyszczącym tle (lub odwrotnie).
 • Aksamit – tkanina bawełniana z krótką okrywą włosową, może być gładka lub wzorzysta,
 • Akryl – tkanina syntetyczna, używana głównie przy produkcji swetrów (najczęściej jako zamiennik wełny). Ten materiał nie gniecie się, na ogół nie wymaga więc prasowania.
 • Batyst – cienka tkanina, bardzo przewiewna, używana w kolekcjach wiosenno-letnich.
 • Bawełna – włókno pochodzące z rośliny pod tą samą nazwą. Można wytwarzać z niego miękką tkaninę.
 • Flanela – miękka tkanina bawełniana lub wełniana. Posiada dobre właściwości termoizolacyjne, na jej powierzchni widoczne są „włoski”, najczęściej używana do produkcji koszulek nocnych.
 • Imitacja skóry – inaczej nazywana skajem lub eko-skórą. Jest to tkanina poliestrowa, nieprzepuszczająca powietrza.
 • Jeans – tkanina z widocznymi, cieniutkimi prążkami. Jeans inaczej nazywamy denimem, ma różne grubości, używany najczęściej do produkcji spodni, kurtek.
 • Jedwab – włókno pochodzenia zwierzęcego, uzyskujemy je z kokonu jedwabnika. Tkaniny jedwabne są śliskie i przyjemne w dotyku. Proces pozyskiwania naturalnego jedwabiu jest bardzo kosztowny, co sprawia, że jedwabne ubrania często są poza zasięgiem naszego portfela.
 • Kaszmir – materiał wysokiej jakości, cienki i miękki, pozyskiwany z wełny kóz kaszmirskich. Tkanina bardzo przyjemna w dotyku, wykorzystywana najczęściej do produkcji zimowych sweterków.
 • Koronka – ażurowy materiał, wytwarzany z włókien naturalnych lub sztucznych (np. bawełnianych lub lnianych), chętnie noszona w okresie letnim.
 • Len – tkanina bardzo przewiewna, o różnej grubości. Ma zastosowanie nie tylko przy produkcji odzieży, lecz także obrusów czy zasłon. Lniane ubrania wiodą prym w sezonie letnim.
 • Nylon – materiał syntetyczny, niegniotący się. W zależności od rodzaju, używany jest do różnych celów – obecnie wytwarza się z nylonu zarówno rajstopy, kurtki zimowe (nie przepuszczają wiatru).
 • Wełna –  włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej, najczęściej używana do produkcji swetrów.

Znajomość podstawowych materiałów może pomóc nam podczas zakupów. Polecamy wybierać ubrania wyprodukowane z naturalnych tkanin. Naukowcy odkryli, że nasz organizm wchłania aż 75% substancji zawartych w noszonej przez nas odzieży. Stawiaj na zasadę : „jakość, nie ilość!”.

 

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Komentarz