Rośnie temperatura, słońce grzeje coraz mocniej, świat powoli budzi się do życia. Postanawiasz odwiesić zimową kurtkę na wieszak. Zaglądasz do szafy, wyciągasz oldschoolową ramoneskę, która leżała jak ulał jeszcze poprzedniej jesieni. Jesteś przekonana, że idealnie zgra się z wiosennymi butami, które udało Ci się właśnie upolować.

I nagle szok… Twoja ulubiona kurtka wchodzi tylko do połowy ramienia. Patrzysz na metkę: rozmiar 40. No cóż, trzeba będzie jechać na zakupy. Musisz wybrać coś w większym rozmiarze. Czujesz się dość nieswojo, całe życie nosiłaś przecież rozmiar 38… Co zrobić w takiej sytuacji? Przedstawiamy kilka sposobów, by zmieścić się w ubraniu, przynajmniej o rozmiar mniejszym.

  1. Jedz wolniej. Dokładne i powolne przeżuwanie jedzonego pokarmu sprawia, że zjesz mniej. Wszystko przez podwzgórze, które kontroluje ośrodek głodu i sytości. Sygnał przekazywany z pełnego żołądka dociera do podwzgórza dopiero po 20-30 minutach. Dopiero wtedy podwzgórze hamuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu.
  1. Jedz więcej warzyw i produktów pełnoziarnistych. Błonnik zawarty w takich produktach absorbuje wodę, co sprawia, że pokarm w naszym żołądku pęcznieje. Dzięki temu, mamy wrażenie, że zjedliśmy więcej, niż w rzeczywistości. Dodatkowo błonnik ma wiele właściwości prozdrowotnych: wspomaga pracę jelit, zmniejsza wchłanianie cholesterolu z pokarmu, czy obniża poziom cukru we krwi.
  1. Pij wodę niegazowaną. Pamiętaj, że kalorie znajdują się nie tylko w jedzeniu, ale również w napojach. Litrowa butelka coca-coli zawiera 400 kcal, czyli dokładnie tyle, ile dwie kanapki z szynką, czy jajecznica z 6 jaj. Jedyne bezkaloryczne napoje to woda oraz kawa i herbata bez cukru.
  1. Wybieraj mądrze. Gotowe produkty, przekąski, czy dania w barach szybkiej obsługi mają więcej kalorii niż zdrowe posiłki przygotowane samodzielne. Będąc na zakupach zwracaj uwagę na kaloryczność poszczególnych produktów, uważnie czytaj etykiety. Podczas wizyty w restauracji wybieraj mniejsze zło: zamów pieczonego kurczaka, zamiast schabowego smażonego na głębokim tłuszczu.
  1. Ruszaj się. Wysiłek fizyczny nie tylko przyśpiesza przemianę materii i sprawia, że szybciej zrzucisz dodatkowe kilogramy. Regularny trening utrzymuje w dobrej kondycji serce, układ kostko-szkieletowy, a także obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie.

Jak możesz rozpocząć swoją przygodę z treningiem? Nic prostszego! 🙂 Na terenie C.H. PTAK znajduje się klub fitness HUMAN. Wystarczy, że przed lub po pracy odwiedzisz to miejsce na 60 minutowy trening, a po kilku tygodniach na pewno zauważysz efekty.
Swój pierwszy bezpłatny trening możesz odebrać tutaj: https://humanclub.pl/klub-ptak/kontakt/

Życzę powodzenia w walce o rozmiar mniej! 🙂

Autor: Marlena Wronka

WYSZUKIWARKA